March 11, 2021

Novak Djokovik – omul rachetă scrie din nou istorie

Jucător de tenis sârb, născut în Belgrad, a început să participe la campionate europene de la vârsta de 14 ani, și a jucat în primul turneu Grand Slam, Australian Open, în 2005. El a câștigat Australian Open, în 2008 și 2011-2013; și Wimbledon și US Open, în 2011. Cu foarte multe meciuri și trofee câștigate, Djokovik se bucură și de cote mărite atunci când joacă. Pe betano, meciurile de tenis au cele mai ridicate cote și o varietate de opțiuni de pariere.

Despre Novak Djokovik

Novak Djokovik, o adevărată emblemă a tenisului, are un trecut remarcabil. Iată cele mai importante evenimente din viața tenismenului:

• Novak Djokovic a început să joace tenis la vârsta de 4 ani și a fost trimis să se antreneze în Germania la vârsta de 13 ani;
  • Djokovic, în vârstă de 14 ani, a încheiat anul 2001 ca triplu campion european la competiții la simplu, dublu și pe echipe. A câștigat medalia de argint la Campionatul Mondial de juniori într-o competiție pe echipe pentru Iugoslavia;
  • La 16 ani, după ce a câștigat cinci turnee ITF, a fost clasat pe locul 40 cel mai bun jucător de tenis junior din lume;
  • În 2004, a câștigat primul său turneu ATP Challenger la Budapesta, unde a început ca calificativ. În anul următor, s-a calificat la Wimbledon și a ajuns în runda a treia, ridicându-l în clasament și în Top 100;
  • În sezonul 2007, Djokovic a jucat semifinalele French Open și Wimbledon. El a câștigat al doilea titlu de masterat la Montreal, învingându-i pe Top 3 jucători - Roger Federer, Rafael Nadal și Andy Roddick.

Djokovic revendică al nouălea trofeu Australian Open

Victoria pentru Djokovic, cel mai bine clasat, în trei seturi față de rusul Daniil Medvedev, clasat pe al patrulea, i-a conferit al 18-lea titlu de Grand Slam în carieră. Novak Djokovic a câștigat trei titluri la rând la Melbourne Park și un al 18-lea titlu de Grand Slam, contra lui Roger Federer și Rafael Nadal care se află în fruntea clasamentului din toate timpurile. Novak Djokovic rămâne regele Melbourne Park după ce a obținut al treilea titlu consecutiv la Australian Open și al nouălea în general, numărul 1 mondial contra lui Daniil Medvedev cu 7-5 6-2 6-2 la Melbourne. Djokovic a folosit o servire îmbunătățită, împreună cu întoarcerea sa obișnuită și excelența de bază pentru a obține 11 din 13 jocuri într-o singură treaptă și l-a învins pe Medvedev cu 7-5, 6-2, 6-2 pentru al treilea trofeu consecutiv al Australian Open.

Novak Djokovik s-a accidentat

Numărul 1 mondial Djokovic a suferit o ruptură musculară în timpul victoriei în turul trei de la Australian Open împotriva lui Taylor Fritz la Melbourne Park; sârbul, în vârstă de 33 de ani, a obținut un al nouălea titlu al Australian Open și al 18-lea său Grand Slam; Miami Open va avea loc în perioada 22 martie - 4 aprilieNovak Djokovic a confirmat că se va întoarce la Miami Open din această lună, după ce și-a revenit după o ruptură musculară suferită în timpul apărării la titlul de Australian Open. Sârbul în vârstă de 33 de ani a suferit accidentarea în timpul victoriei din turul al treilea împotriva lui Taylor Fritz la Melbourne Park.Și, în ciuda accidentării, nu l-a împiedicat să obțină un al nouălea titlu al Australian Open și al 18-lea Grand Slam, Djokovic a confirmat că situația s-a agravat. De la Miami, unde a câștigat deja șase titluri, Djokovic se va îndrepta spre Monaco pentru Monte-Carlo Masters, care se desfășoară în perioada 11-18 aprilie, înainte de a se întoarce acasă la Belgrad pentru ATP 250 Serbia Open.

Novak Djokovic a egalat recordul lui Roger Federer

Novak Djokovic petrece săptămâna 310 ca numărul 1 mondial, egalând recordul lui Roger Federer; sârbul a câștigat luna a noua a Australian Open; Djokovic acordă prioritate Grand Slam-urilor în timp ce urmărește recordul lui Federer și al lui Rafael Nadal de 20 de titluri la simplu. Novak Djokovic a egalat recordul lui Roger Federer de 310 săptămâni clasat pe locul 1 mondial. El a fost ajutat de modificări temporare ale sistemului de clasare din cauza pandemiei de coronavirus, ceea ce înseamnă că jucătorii pot număra în prezent turnee de la doi ani în loc de unul.Dar nu există nicio îndoială că Djokovic rămâne cel mai bun jucător din lume, dovadă fiind cea de-a noua sa victorie la Australian Open. El a început în 2021 câștigând nouă meciuri consecutive, în timp ce anul trecut nu a pierdut un meci finalizat până la finala French Open din octombrie. Djokovic spune că vrea să-i imite pe Rafael Nadal și Roger Federer „făcând istorie” cu victoriile Grand Slam

Concluzie

Intrăm într-o nouă eră în tenis, unde Novak Djokovic va fi încoronat. Lumea tenisului a așteptat și s-a întrebat dacă urmează să asistăm la începutul unei noi ere în tenis la începutul anului 2021. Novak Djokovik scrie istorie la fiecare turneu.