July 26, 2019

Gdzie można grać w siatkówkę?

Siatkówka - zespołowa gra sportowa. W rozgrywce uczestniczą 2 drużyny po 6 zawodników. Rozgrywana jest według określonych zasad, na boisku wymiarach 9 × 18 m; piłkę (obwód 65-67 cm, masa 260-280 g, ciśnienie 3 bar) należy odbijać ponad siatką (wys.: 2,43 m — mężczyźni, 2,24 m — kobiety), tak aby spadła na pole przeciwnika. Piłka siatkowa, siatkówka - sport drużynowy, w którym biorą udział dwa zespoły po 6 zawodników w każdym ( rozgrywający , atakujący , dwóch środkowych i dwóch przyjmujących oraz libero ). Na boisku przebywa jednak tylko sześciu zawodników, libero zmienia się ze środkowym będącym w linii obrony, gdy drużyna przyjmuje zagrywkę.

W okresie międzywojennym siatkówka była zrzeszona, razem z paroma innymi dyscyplinami, w Polskim Związku Palanta i Gier Ruchowych. W 1925 roku Polski Związek Palanta zmienił nazwę na Polski Związek Palanta i Gier Ruchowych (rok później już Polski Związek Gier Ruchowych ). Zajmował się sześcioma grami zespołowymi, w tym też siatkówka szczecin. W 1928 roku związek przekształcił się w Polski Związek Gier Sportowych Na jego czele stanął Tadeusz Chrapowicki Za kluczową dla polskiej siatkówki datę oficjalnych narodzin siatkarskiego związku uznaje się rok 1928 Wówczas Warszawa i Łódź zorganizowały mistrzostwa swoich miast. Doszło również do spotkania reprezentacji Łodzi i Warszawy (zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet).

Siatkówka polega na odbijaniu piłki dowolną częścią ciała (najczęściej rękoma) tak, aby przeleciała ona nad siatką i dotknęła połowy boiska należącej do przeciwnika. Każdy zespół może wykonać trzy odbicia - odbiór, wystawa i atak - każde następne jest błędem. Punkty zdobywa się na wiele sposobów, na przykład, gdy piłka dotknie połowy boiska przeciwnika lub gdy upadnie ona poza boiskiem, a rywal dotknął jej jako ostatni. Gra toczy się do momentu, gdy jedna z drużyn wygra 3 sety (w grupach młodzieżowych 2 - młodziczki i młodzicy) - w każdym z nich rywalizacja toczy się do zdobycia 25 punktów przy przewadze co najmniej dwóch punktów. Przy wyniku 24:24 gra toczy się "na przewagi", dopóki któraś z drużyn osiągnie dwupunktową przewagę nad drugą. Wyjątek stanowi piąty set, nazywany "setem decydującym", który jest rozgrywany, jeśli stan meczu po 4 setach wynosi 2:2. W tym secie zawodnicy grają do 15 punktów, również przy przewadze co najmniej dwóch punktów.