BuxDU Tabiiy fanlar va Agrobiotexnologiya fakulteti Biotexnologiya va oziq-ovqat xavfsizligi kafedrasi dotsenti Sh.U. Mirzayeva rahbarligida 2-1QXMS-22 guruhlari III-bosqich talabalari ishtirokida sayyor dars.
Sayyor dars jarayonida Usmon Sher Shamshod MChJ bosh direktori Shuxrat Majidovich Savriyev 2-1 QXMS-22 guruhi talabalariga bergan ma`lumotlarida korxonadagi yuk tushirish va yuklash yuk sug'urtasi, tovarlarni saqlash va saqlash, bojxona deklaratsiyasi, yuk tashish sotish, yuk tashish, bundan tashqari ishlab chiqarish liniyasida Buxoro viloyatida yetistirilgan mahsulotlar mahsulotlarni qayta ishlash haqida aytib o‘tdi.
Talabalar nazariy olgan bilimlarini sayyor darsda amalda ko’rib, o’zlari ishtirok etdilar.
Kompaniya butun dunyo bo‘ylab 10 yillik tajribaga ega bo‘lgan Buxoro viloyatidagi (O‘zbekiston, Markaziy Osiyo) yirik agrologistika klasterlaridan biridir. Korxonada 45 ta yuk mashinasi (shundan 22 tasi muzlatgich), 4 ta traktor, 1 ta ekskavator, 4 ta yuk ko'taruvchi (3 kubometr), 1 ta yuk ko'taruvchi (5 tonna), 3 ta yuk ko'taruvchi (2,5 tonna) bor. Yuk mashinalari Yevropa, Markaziy Osiyo va Yaqin Sharq mamlakatlariga ichki va xalqaro tashishlarni amalga oshiradi. Bundan tashqari, korxonada 2000 tonna yangi meva-sabzavot uchun muzlatgichli muzlatgichli omborxonalar (2000 tonnalik boshqa nazorat ostida atmosfera sovutgich ombori qurilmoqda), bojxona omborlari (3000 kub metr), fumigatsiya uchun maxsus joy, 1710,9 gektar bog' mavjud.
Hozir korxona yangi meva va sabzavotlarni asosan MDH davlatlariga eksport qilmoqda, kelgusida esa Yaqin Sharq va Yevropa mamlakatlariga eksport qilish rejalashtirilmoqda. Avstriyadan meva sharbati va murabbo ishlab chiqarish liniyasi sotib olingan va u o‘rnatish bosqichida. Bu eksport va mahalliy bozorlar uchun 100% yangi organik sharbatlar bo'ladi.
Majmuaning joylashuvi mijozlar uchun juda qulay. Korxona Navoiy xalqaro intermodal logistika markazi (masofa 50 km) yaqinida joylashgan boʻlib, u yerda havo yuklarini tashish mumkin, Karmana temir yoʻl yuk stansiyasi (kod 730309), shuningdek M-37 xalqaro avtomobil yoʻli (masofa 20 metr). Ana shu imkoniyatlar tufayli mahsulotlarimizni istalgan transport vositasida dunyoning ko‘plab mamlakatlariga eksport qilish mumkin.Hozir korxona yangi meva va sabzavotlarni asosan MDH davlatlariga eksport qilmoqda, kelgusida esa Yaqin Sharq va Yevropa mamlakatlariga eksport qilish rejalashtirilmoqda. Avstriyadan meva sharbati va murabbo ishlab chiqarish liniyasi sotib olingan va u o‘rnatish bosqichida. Bu eksport va mahalliy bozorlar uchun 100% yangi organik sharbatlar bo'ladi.
Usmon Sher Shamshod MChJ korxonasida sayyor dars ( 2-1 QXMS-22 guruhi talabalari)
“Usmon Sher Shamshod” MCHJda eksport salohiyati oshmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 11 dekabrdagi “Meva- sabzavotchilik va uzumchilik tarmog‘ini yanada rivojlantirish, sohada qo‘shilgan qiymat zanjirini yaratishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarorida belgilangan vazifalarni amalga oshirish hamda bugungi pandemiya sharoitida Gʻijduvon tumanining oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash va qishloq xo‘jaligi mahsulotlari eksportini yanada oshirish maqsadida “Usmon Sher Shamshod” MCHJ negizida meva-sabzavot klasteri tashkil etilgandi.
Mazkur klaster tomonidan 2019-2020 yillar davomida jami loyiha qiymati 13 million 95 ming AQSH dollaridan iborat 2 ming tonna mahsulot saqlashga mo‘ljallangan muzlatkich va yiliga 5 ming tonna meva-sabzavotni qayta ishlashga mo‘ljallangan korxona tashkil qilish ko‘zda tutilgan. Xuddi shunday, mahsulotning 80 foizini chet davlatga eksport qilish maqsadida 40 ta zamonaviy yuk tashish avtomashinasini xarid qilish orqali 200 ga yaqin yangi ish o‘rnini yaratish rejalashtirilgan.
Bugunga kelib esa mazkur loyiha doirasida 2 ming tonnali muzlatgichli sig‘im qurib bitkazildi. Majmua uchun meva-sabzavotni qayta ishlashga mo‘ljallangan zarur jihozlar, asbob-uskunalar Germaniya, Xitoy va Turkiya davlatlaridan olib kelindi va ularni o‘rnatish jarayoni boqichma-bosqich amalga oshirilmoqda.
–Pandemiyaning davlatlararo savdo munosabatlariga ko‘rsatayotgan salbiy ta’siriga qaramasdan, joriy yilning o‘tgan yetti oyi davomida Qozog‘iston va Rossiya davlatlariga 1 million 320 ming AQSH dollari qiymatidagi qishloq xo‘jaligi oziq-ovqat mahsulotlarini eksport qilishga muvaffaq bo‘ldik,–deydi “Usmon Sher Shamshod” MCHJ rahbari Sherzod Savriyev.–Ayni kunda bu boradagi shartnomalar ijrosiga e’tibor qaratib, xorijlik sheriklarimiz buyurtmalarini to‘la-to‘kis bajarish harakatidamiz.
Umuman, kelgusida shu kabi loyihalar amaliyoti tufayli tumanning qishloq xo‘jaligi mahsulotlari eksportini 3,4 million dollarga oshirilishi ko‘zda tutilgan.
Talabalar sayyor darsi mazmunli o`tdi. Talabalar nazariy olgan bilimlarini sayyor darsda amalda ko’rib, o’zlari ishtirok etdilar.