#tadbir #мероприятие #event
TDYU Yuridik klinikasi jamoasi “Ixtisoslashtirilgan volontyorlik — ijtimoiy sohadagi davlat va jamoat tuzilmalari uchun muhim resurs” mavzusidagi davra suhbatida ishtirok etdi
Yoshlar ijod saroyida “Ijtimoiy himoyaga muhtoj, qiyin vaziyatda qolgan va nogironligi boʻlgan yoshlarning ijtimoiy-iqtisodiy inklyuziyasi” loyihasi doirasida “Ixtisoslashtirilgan volontyorlik — ijtimoiy sohadagi davlat va jamoat tuzilmalari uchun muhim resurs” mavzusida davra suhbati tashkil etildi.
Tadbirda davlat va nodavlat tashkilotlar vakillari, ekspertlar va volontyorlar ishtirok etdi.
Anjumanda ixtisoslashtirilgan volontyorlik tushunchasi, uning ijtimoiy sohadagi o‘rni va davlat tuzilmalaridagi ijtimoiy muammolarni hal etishdagi ahamiyati muhokama qilindi.
Davra suhbatida TDYU Yuridik klinikasi rahbari, “Ijtimoiy xavf guruhiga kiruvchi yoshlar muammolariga ko‘maklashuvchi yuridik klinika faoliyatini yo‘lga qo‘yish” grant loyihasi ishtirokchisi, yuridik fanlar doktori, professor Otabek Narziyev TDYU Yuridik klinikasining aholiga bepul huquqiy yordam ko‘rsatish bo‘yicha 25 yillik tajribasi, uning yuqori malakali yuristlarni tayyorlashdagi beqiyos o‘rni va yoshlar o‘rtasida volontyorlik namunasi sifatidagi ahamiyati haqida ma’lumot berdi.
Shuningdek, TDYU Yuridik klinikasi uslubchisi Aygerim Aripbayeva Yuridik klinika faoliyati asosida ixtisoslashtirilgan volontyorlikni tashkil etish tajribasi bilan o‘rtoqlashdi.
Davra suhbati davomida Yuridik klinikaning yoshlar huquqiy ongi va madaniyatini yuksaltirish borasida amalga oshirgan ishlari, shuningdek “Ijtimoiy xavf guruhiga kiruvchi yoshlar muammolariga ko‘maklashuvchi yuridik klinika faoliyatini yo‘lga qo‘yish” loyihasi doirasida alohida yuridik klinika tashkil etish rejasi haqida ham ma’lumot berildi. Ta’kidlanganidek, mazkur loyiha doirasida maxsus “Call markaz” tashkil etilishi rejalashtirilmoqda. Bu yoshlarga bepul huquqiy yordam ko‘rsatish va volontyorlik faoliyatini yanada rivojlantirish uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratadi.
Tadbir davomida BMT volontyorlik dasturi mutaxassisi Mirsaid Uzoqov TDYU Yuridik klinikasiga “Обзор волонтерства в Центральной Азии” kitobini taqdim etdi. Unda klinikaning faoliyati haqida ma’lumotlar berilgan bo‘lib, bu xalqaro miqyosdagi e’tirofdir.
Davra suhbati doirasida ezgu loyihalar yarmarkasi tashkil etilib, unda TDYU Yuridik klinikasining yutuqlari ham namoyish etildi.
Команда Юридической клиники ТГЮУ приняла участие в круглом столе на тему «Специализированное волонтерство — важный ресурс для государственных и общественных структур в социальной сфере»
Во Дворце творчества молодежи в рамках проекта «Социально-экономическая инклюзия молодежи, нуждающейся в социальной защите, оказавшейся в трудной ситуации и молодежи с инвалидностью» организован круглый стол на тему «Специализированное волонтерство — важный ресурс для государственных и общественных структур в социальной сфере».
В мероприятии приняли участие представители государственных и частных организаций, эксперты и волонтеры.
На круглом столе обсуждались понятие специализированного волонтерства, его роль в социальной сфере и значение для решения социальных проблем в государственных структурах.
Руководитель Юридической клиники ТГЮУ, участник грантового проекта «Ижтимоий хавф гуруҳига кирувчи ёшлар муаммоларига кўмаклашувчи юридик клиника фаолиятини йўлга қўйиш», доктор юридических наук, профессор Отабек Нарзиев рассказал о 25-летнем опыте работы Юридической клиники ТГЮУ по предоставлению бесплатной юридической помощи населению, ее важнейшей роли в подготовке высококвалифицированных юристов и значении волонтерства среди молодежи.
Кроме того, методист Юридической клиники ТГЮУ Айгерим Арипбаева поделилась опытом организации специализированного волонтерства на базе Юридической клиники.
В ходе круглого стола также были представлены работы Юридической клиники по повышению правового сознания и культуры среди молодежи, а также план по созданию специализированной юридической клиники в рамках проекта «Ижтимоий хавф гуруҳига кирувчи ёшлар муаммоларига кўмаклашувчи юридик клиника фаолиятини йўлга қўйиш». В рамках этого проекта планируется создать специальный колл- центр, который даст дополнительные возможности для предоставления бесплатной юридической помощи молодежи и развития волонтерской деятельности.
В ходе мероприятия специалист программы волонтерства ООН Мирсаид Узоков передал Юридической клинике ТГЮУ книгу «Обзор волонтерства в Центральной Азии», в которой содержится информация о деятельности клиники, что является международным признанием.
Также в рамках круглого стола была организована ярмарка проектов, на которой были представлены достижения Юридической клиники ТГЮУ.
The team of the Legal Clinic of TSUL took part in a round table discussion on the topic “Specialized volunteering is an important resource for state and public structures in the social sphere”
As part of the project “Socio-Economic Inclusion of Youth in Need of Social Protection, Youth in Difficult Situations, and Youth with Disabilities”, a roundtable discussion was held at the Youth Creativity Palace on the topic “Specialized Volunteering — An Important Resource for State and Public Institutions in the Social Sphere.”
The event brought together representatives of government and private organizations, experts, and volunteers.
Discussions at the roundtable focused on the concept of specialized volunteering, its role in the social sphere, and its importance in addressing social issues within government institutions.
Professor Otabek Narziev, Doctor of Law and Head of the TSUL Legal Clinic, who is also a participant in the grant project “Establishing a Legal Clinic to Assist Youth at Social Risk”, shared insights into the Legal Clinic’s 25 years of experience in providing free legal assistance to the public. He emphasized the clinic’s key role in training highly qualified lawyers and promoting volunteerism among youth.
Additionally, Aigerim Aripbaeva, a TSUL Legal Clinic methodologist, shared her experience in organizing specialized volunteering within the clinic.
The roundtable also showcased the Legal Clinic’s efforts to raise legal awareness and culture among young people. A future plan was presented to create a specialized legal clinic as part of the “Establishing a Legal Clinic to Assist Youth at Social Risk” project. The project includes setting up a special call center that will expand opportunities for providing free legal assistance to youth and promoting volunteer activities.
During the event, UN Volunteer Program Specialist Mirsaid Uzokov presented the TSUL Legal Clinic with the book “Overview of Volunteering in Central Asia”, which highlights the clinic’s activities, marking international recognition of its work.
As part of the roundtable, a project fair was also organized, where the achievements of the TSUL Legal Clinic were showcased.