Oliy taʼlim muassasalari, jumladan, Toshkent davlat yuridik universiteti magistraturasiga qabul shaffof va ochiq tizimga ega
❗️ Abdurahmon Tashanovning Telegram messenjeridagi kanallardan birida eʼlon qilingan postiga MUNOSABAT
📆 23-oktabr kuni Telegram messenjeridagi kanallardan birida Abdurahmon Tashanovning Toshkent davlat yuridik universiteti magistraturasiga qabul jarayonlarida jinoiy harakatlar, yanayam aniqrog‘i, muallif nuqtayi nazari bilan aytganda jinoyat sodir etilgani to‘g‘risidagi posti (https://t.me/eltuz2022/24500) eʼlon qilingan edi.
🤔 Postga ko‘ra, bir necha yillar avval Toshkent davlat yuridik universiteti magistraturasiga qishloq xo‘jaligi, irrigatsiya va sharqshunoslik yo‘nalishida tahsil olgan 40 nafar talaba qabul qilingan. Muallifning iddao qilishicha huquqshunoslik yo‘nalishidagi universitetga yuqoridagi yo‘nalishdagi oliy taʼlim muassasalari bitiruvchilarining qabul qilinishi jinoyat ekan.
👉 2022-yil iyungacha amalda bo‘lgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 17-iyundagi “2019/2020-o‘quv yilida O‘zbekiston Respublikasining oliy taʼlim muassasalariga o‘qishga qabul qilishning davlat buyurtmasi parametrlari to‘g‘risida”gi PQ-4359-son qaroriga asosan (https://lex.uz/docs/-4380357) OTMlariga magistraturaga qabul qilishda abituriyentlarning qabul bo‘yicha belgilangan turdosh bakalavriat taʼlim yo‘nalishlari negizidagi magistratura mutaxassisliklaridan tashqari boshqa magistratura mutaxassisliklari bo‘yicha ham tanlovda ishtirok etishiga ruxsat berilgan.
📚 Ushbu alohida mutaxassisliklar va ularga muvofiq bakalavriat taʼlim yo‘nalishlari ro‘yxati Oliy va o‘rta maxsus taʼlim vazirligi (hozirgi Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi) tomonidan belgilangan.
📁 Shuningdek, 2020-yil 27-avgustgacha amalda bo‘lgan Vazirlar Mahkamasining 2018-yil 4-iyuldagi 502-son qarori (https://lex.uz/docs/-3808986?ONDATE2=05.07.2018&action=compare) bilan tasdiqlangan Toshkent davlat yuridik universiteti magistraturasiga o‘qishga qabul qilish tartibi to‘g‘risidagi nizomga asosan TDYU magistraturasiga kirish imtihonlari O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari uchun — yozma imtihon va xorijiy fuqarolar uchun — suhbat shaklida amalga oshirilgan.
🗂 Bunda, o‘qishga qabul qilish abituriyentlar uchun teng huquqlilik, qabulning yagona qoidalari va tanlov asosida amalga oshirilishi belgilangan.
📊 2021/2022-o‘quv yili uchun esa Toshkent davlat yuridik universiteti magistraturasiga qabul Davlat test markazi (hozirgi Bilim va malakalarni baholash agentligi) tomonidan amalga oshirilgan.
📚 Hozirgi kunda OTMlar magistraturasiga qabul Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 15-iyundagi “Davlat oliy taʼlim muassasalariga o‘qishga qabul qilish jarayonlarini tashkil etish to‘g‘risida”gi PQ-279-son qaroriga (https://lex.uz/docs/-6070845) asosan talabalarning diplom bali va xorijiy tilni bilish darajasi bo‘yicha tegishli milliy yoki xalqaro sertifikat asosida o‘tkaziladigan tanlov natijalari bo‘yicha taqdim etilgan qaydnomalarga muvofiq qabul qilinmoqda.
✅ Shunga ko‘ra, muallif qayd etib o‘tgan barcha talabalar TDYU magistraturasiga tanlov asosida qabul qilingan va ularni qabul qilish jarayonida hech qanday jinoiy harakatlar sodir etilmagan hamda bu jarayonni jinoyat deb atash noo‘rindir.
❕ Sud va huquqni muhofaza qilish organlari tegishli yo‘nalishlarida ishlash uchun bazaviy yuridik oliy maʼlumot, yaʼni bakalavr darajasi talab qilinadi. Faqatgina sudya bo‘lish uchun Sudyalar oliy maktabida maxsus magistraturani o‘qib yakunlash talab etiladi hamda unga kirish uchun ham bazaviy yuridik oliy maʼlumot bo‘lishi kerak.
⚠️ Demak, yuridik mutaxassislik magistraturasini o‘qib sudya yoki prokuror bo‘lib qoladi degani emas, balki tegishli soha bo‘yicha yuridik bilimlarga ega bo‘ladi deganini anglatadi va o‘zining asosiy sohasi bo‘yicha faoliyatini yuritaveradi.
📺 Masalan, TDYUda Ommaviy axborot vositalari huquqi magistratura mutaxassisligi mavjud. Unda asosan jurnalistika yo‘nalishini bitirganlar o‘qiydi, mazkur sohada o‘zlarini bilim va ko‘nikmalarini shakllantirib, ko‘pchiligi huquqiy jurnalistika sohasida faoliyatini davom ettiradi.
❌ Bundan tashqari, muallif postida ko‘plab jabrlangan fuqarolar unga murojaat etayotganini aytib, “huquqiy taʼlimni xudo urgan ekan” deya ochiqdan ochiq tuhmat qilgan va asossiz ravishda TDYUni nufuzini tushirishga harakat qilgan.
⁉️ Ushbu harakatlar muallifning yurtimiz, xususan, Toshkent davlat yuridik universitetida huquqiy taʼlimni rivojlantirish va malakali huquqshunos kadrlarni tayyorlash borasida amalga oshirilayotgan islohotlardan butunlay bexabar ekanidan hamda qonunchilikda tuhmat, asossiz axborot tarqatish va obro‘sizlantirishga harakat qilish uchun tegishli javobgarlik borligi bo‘yicha xabardor emasligidan darak beradi.
Прием в магистратуру высших образовательных учреждений, в частности, Ташкентского государственного юридического университета имеет прозрачную и открытую систему
ОПРОВЕРЖЕНИЕ к посту Абдурахмона Ташанова, опубликованного в одном из телеграм-каналов
Недавно в одном из телеграм-каналов был опубликован пост Абдурахмона Ташанова о преступных действиях, совершенных в процессе приема в магистратуру Ташкентского государственного юридического университета, а точнее, о преступлении, с точки зрения автора.
Согласно сообщению, несколько лет назад в магистратуру Ташкентского государственного юридического университета поступили 40 студентов, изучающих сельское хозяйство, ирригацию и востоковедение. Автор утверждает, что прием выпускников высших учебных заведений вышеуказанного направления в университет по направлению «юриспруденция» является преступлением.
Согласно Указу Президента Республики Узбекистан от 17 июля 2019 года «О параметрах государственного заказа по приему на учебу в высшие образовательные учреждения Республики Узбекистан в 2019/2020 учебном году»,действовавшего до июня 2022 года, при приеме в магистратуру вузам разрешено участвовать в конкурсном отборе абитуриентов не только по специальностям магистратуры на основе родственных направлений бакалавриата, установленных при поступлении, но и по другим специальностям магистратуры.
Перечень специальностей магистратуры и соответствующих им направлений образования бакалавриата определяется Министерством высшего и среднего специального образования (ныне Министерство высшего образования, науки и инноваций).
Также согласно Положению о порядке приема в магистратуру Ташкентского государственного юридического университета, утвержденному постановлением Кабинета Министров от 4 июля 2018 года ПП-502 и действовавшему до 27 августа 2020 года, вступительные экзамены в магистратуру ТГЮУ проводились в форме письменного экзамена — для граждан Республики Узбекистан, собеседования — для иностранных граждан.
При этом, определено, что прием в магистратуру для абитуриентов осуществляется на основе равноправия, единых правил приема и отбора.
Прием в магистратуру на 2021/2022 учебный год Ташкентского государственного юридического университета осуществлялся Государственным центром тестирования (ныне Агентство по оценке знаний и квалификаций).
В настоящее время прием в магистратуру вузов осуществляется Министерством высшего образования, науки и инновацийсогласно постановлению Президента Республики Узбекистан от 15 июня 2022 года ПП-279 «Об организации приема на учебу в государственные высшие образовательные учреждения» на основе среднего показателя балла диплома бакалавра и балла соответствующего национального или международного сертификата, определяющего уровень знания иностранного языка абитуриента, со строгим соблюдением последовательности баллов без проведения дополнительного экзамена.
Соответственно, все студенты, отмеченные автором, были приняты в магистратуру ТГЮУ на конкурсной основе, и в процессе их поступления не было совершено никаких преступных действий. Называть этот процесс преступлением неуместно.
Для работы в соответствующих направлениях суда и правоохранительных органов требуется базовое юридическое высшее образование, то есть степень бакалавра. Только для того, чтобы стать судьей, требуется получить специальную степень магистра в Высшей школе судей, и для поступления в школу также необходимо иметь базовое высшее юридическое образование.
Таким образом, это не означает, что получивший степень магистра по юридической специальности станет судьей или прокурором, но это означает, что он будет обладать юридическими знаниями в соответствующей области и продолжит свою деятельность в своей основной сфере.
Например, в ТГЮУ есть специальность магистратуры «Право средств массовой информации». По ней преимущественно обучаются те, кто окончил направление журналистики, они формируют свои знания и навыки в этой области, большинство из них продолжают свою работу в сфере правовой журналистики.
Кроме того, в своем посте автор заявил, что многие пострадавшие граждане обращаются к нему. Говоря, что «юридическое образование – божье наказание» он открыто применил клевету и своими словами пытался нанести урон престижу ТГЮУ.
Эти действия указывают на то, что автор совершенно не осведомлен о реформах, проводимых в области развития юридического образования и подготовки квалифицированных юридических кадров в стране, в частности, в Ташкентском государственном юридическом университете, и не осознает о существовании в законодательстве соответствующей ответственности за попытку клеветы, распространение ложной информации и дискредитацию.