#tadbir #мероприятие #event
TDYUda yuridik fanlar doktori, professor Rustam Zufarov tavalludining 70-yilligi munosabati bilan xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya o‘tkazildi
“Jinoyat-huquqiy siyosat va uning zamonaviy rivojlanish tendensiyalari” mavzusida o‘tkazilgan xalqaro anjumanda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi huzuridagi Parlament tadqiqotlari instituti, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi qonunchilik va huquqiy siyosat instituti, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Davlat va huquq instituti, Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi vakillari, Jamoat xavfsizligi universiteti, O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish Akademiyasi, Ichki ishlar vazirligi Akademiyasi, O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirligi Akademiyasi, Sudyalar oliy kengashi huzuridagi Sudyalar oliy maktabi, TDYU, Yuridik kadrlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish instituti, Berdaq nomidagi Qoraqalpoq davlat universiteti, M.V.Lomonosov nomidagi MDU Toshkent shahridagi filiali, Germaniyaning Regensburg universitetining “Markaziy Osiyoda huquqiy transfer va huquqiy rivojlanish” kichik tadqiqot guruhi hamda Regensburg universiteti professor-o‘qituvchilari, xalqaro ekspertlari va talabalar ishtirok etdi.
Konferensiyaning ilk sessiyasi Toshkent davlat yuridik universiteti Jinoyat huquqi, kriminologiya va korrupsiyaga qarshi kurashish kafedrasi professori yuridik fanlar doktori, professor Rustam Zufarovning hayoti va ijodiga bag‘ishlandi. Unda R.Zufarovning hamkasblari, yaqinlari, oila a’zolari va shogirdlari so‘z olib, ustoz yuristning hayot yo‘li, tajribalari, ilmiy faoliyati haqida so‘zlab berdi.
Anjumanda Rustam Zufarovning uzoq yillar davomida yuridik kadrlarni tayyorlash va ularni tarbiyalash, Jinoyat huquqi nazariyasini rivojlantirishga qo‘shgan hissasi, uning bosib o‘tgan zalvorli umr hayoti yoshlarga munosib namuna va o‘git sifatida tanishtirildi.
Jumladan, Rustam Zufarov 1977-yilda Toshkent davlat universitetini imtiyozli diplom bilan tugatib, iqtidorli yosh mutaxassis sifatida ToshDU huquqshunoslik fakulteti Jinoyat huquqi kafedrasiga o‘qituvchi vazifasiga qabul qilinganidan to Toshkent davlat yuridik instituti o‘quv ishlari bo‘yicha prorektor lavozimigacha bo‘lgan yo‘lni bosib o‘tgani, bo‘lajak huquqshunoslarning kasbiy, ma’naviy-axloqiy fazilatlarini kamol toptirishga katta e’tibor berib kelayotgani, ayniqsa, yoshlar tarbiyasi, ma’naviyati, Vatanga, kasbiga va ilmga sadoqati to‘g‘risida gapirishdan, da’vat etishdan charchamasligi, ko‘plab darslik, o‘quv qo‘llanma va ilmiy maqolalar muallifi ekani qayd etildi.
Xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyaning ikkinchi sessiyasida O‘zbekiston Respublikasining jinoyat-huquqiy siyosati va uning zamonaviy rivojlanish tendensiyalariga oid jinoyat qonunchiligini takomillashtirish masalalari olimlar, professorlar va soha mutaxassislari o‘rtasida keng muhokama qilindi.
Sessiya davomida jinoyat-huquqiy siyosat va uning zamonaviy rivojlanish tendensiyalari bilan bog‘liq dolzarb muammolar, shuningdek jinoyat qonunchiligini takomillashtirish, samarali strategiyalar ishlab chiqish va tajriba almashish masalalari atroflicha tahlil etilib, bu borada turli ilmiy munozaralar olib borildi.
Xalqaro va milliy ekspertlar tomonidan jinoyat-huquqiy siyosatni amalga oshirish va bugungi kun sharoitida mazkur yo‘nalishda islohotlarni amalga oshirish murakkab, shuning bilan birga uzluksiz jarayon ekani alohida ta’kidlandi. Xususan, ushbu sohadagi qonunchilikni yanada takomillashtirish amaldagi qonunlar va huquqni qo‘llash amaliyoti tahlili, shuningdek xalqaro tajriba natijalari asosida amalga oshirilishi lozimligi qayd etildi.
Xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya doirasida ekspertlar jinoyat-huquqiy siyosat va uning zamonaviy rivojlanish tendensiyalari bo‘yicha yagona amaliyotini joriy etishni nazarda tutish yuzasidan fikr almashdi.
В ТГЮУ проведена международная научно-практическая конференция, приуроченная к 70-летию со дня рождения доктора юридических наук, профессора Рустама Зуфарова
В работе конференции на тему «Уголовно-правовая политика и ее современные тенденции развития» приняли участие представители Института парламентских исследований при Законодательной палате Олий Мажлиса, Института законодательства и правовой политики при Президенте Республики Узбекистан, Института государства и права Академии наук Республики Узбекистан, Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан, Университета общественной безопасности Республики Узбекистан, Академии правоохранительных органов Республики Узбекистан, Академии Министерства внутренних дел Республики Узбекистан, Академии Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан, Высшей школы судей при Высшем судейском совете Республики Узбекистан, Института переподготовки и повышения квалификации юридических кадров, Каракалпакского государственного университета имени Бердаха, Ташкентского филиала МГУ имени М.В. Ломоносова, а также группа по исследованиям «Правовой трансфер и правовое развитие в Центральной Азии» Регенсбургского университета (Германия) и другие международные эксперты, преподаватели и студенты.
Первая сессия была посвящена жизни и деятельности профессора кафедры уголовного права, криминологии и противодействия коррупции Ташкентского государственного юридического университета, доктора юридических наук, профессора Рустама Зуфарова. В ходе мероприятия выступили коллеги, близкие, члены семьи и ученики Р. Зуфарова, рассказав о жизненном пути, профессиональном опыте и научной деятельности юриста.
На конференции был представлен жизненный путь Рустама Зуфарова как достойный пример для молодежи, отмечен его многолетний вклад в подготовку и воспитание юридических кадров, а также в развитие теории уголовного права.
В частности, было подчеркнуто, что Рустам Зуфаров, окончив в 1977 году Ташкентский государственный университет с отличием, прошел путь от преподавателя кафедры уголовного права юридического факультета ТГУ до проректора по учебной работе Ташкентского государственного юридического института. Отмечено его постоянное внимание к развитию профессиональных, духовно-нравственных качеств молодых специалистов, особенно его неустанные призывы к молодежи о воспитании, духовности, преданности Родине, профессии и науке.
В рамках второй сессии международной научно-практической конференции между учеными, профессорами и специалистами сферы широко обсуждались вопросы совершенствования уголовного законодательства, касающиеся уголовно-правовой политики Республики Узбекистан и ее современных тенденций развития.
В ходе сессии конференции были всесторонне проанализированы актуальные проблемы, связанные с уголовно-правовой политикой и ее современными тенденциями развития, а также вопросы совершенствования уголовного законодательства, разработки эффективных стратегий и обмена опытом. По этим вопросам проведены различные научные дискуссии.
Международными и национальными экспертами было особо подчеркнуто, что реализация уголовно-правовой политики и проведение реформ в этом направлении в современных условиях являются сложным и непрерывным процессом. В частности, было отмечено, что дальнейшее совершенствование законодательства в этой сфере должно осуществляться на основе анализа действующих законов и правоприменительной практики, а также результатов международного опыта.
В рамках международной научно-практической конференции эксперты обменялись мнениями по вопросам внедрения единой практики по уголовно-правовой политике и ее современным тенденциям развития.
An international scientific and practical conference dedicated to the 70th birthday of Doctor of Law, Professor Rustam Zufarov, was held at TSUL
Representatives from the Institute of Parliamentary Studies under the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, the Institute of Legislation and Legal Policy under the President of the Republic of Uzbekistan, the Institute of State and Law of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan, the Ministry of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan, the University of Public Security of the Republic of Uzbekistan, the Academy of Law Enforcement Agencies of the Republic of Uzbekistan, the Academy of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan, the Academy of the Ministry of Emergency Situations of the Republic of Uzbekistan, the Higher School of Judges under the Supreme Judicial Council of the Republic of Uzbekistan, the Institute for Retraining and Advanced Training of Legal Personnel, The Karakalpak State University named after Berdakh, Tashkent branch of Moscow State University named after M.V. Lomonosov, as well as the research group "Legal Transfer and Legal Development in Central Asia" of the University of Regensburg (Germany) and other international experts, teachers, and students participated in the conference on the topic of "Criminal Law Policy and its Modern Development Trends".
The first session was dedicated to the life and work of Professor Rustam Zufarov of the Department of Criminal Law, Criminology, and Anti-Corruption at Tashkent State University of Law, Doctor of Law, Professor. During the event, colleagues, close friends, family members, and students of R. Zufarov spoke about the life path, professional experience, and scientific activities of the lawyer.
At the conference, Rustam Zufarov's life path was presented as a worthy example for young people, and his many years of contribution to the training and education of legal personnel, as well as to the development of the theory of criminal law, were noted.
In particular, it was emphasized that Rustam Zufarov, after graduating with honors from Tashkent State University in 1977, went from being a teacher in the Department of Criminal Law of the Faculty of Law of TSU to being the Vice-Rector for Academic Affairs of Tashkent State Institute of Law. His constant attention to the development of professional, spiritual, and moral qualities of young specialists was noted, especially his tireless calls to young people about education, spirituality, devotion to the Motherland, profession, and science.
During the second session of the international scientific and practical conference, issues of improving criminal legislation concerning the criminal law policy of the Republic of Uzbekistan and its modern development trends were widely discussed among scientists, professors, and specialists in the field.
During the conference session, topical issues related to criminal law policy and its modern development trends, as well as issues of improving criminal legislation, developing effective strategies, and exchanging experiences, were comprehensively analyzed. Various scientific discussions were held on these issues.
International and national experts emphasized that the implementation of criminal law policy and the implementation of reforms in this direction in modern conditions are a complex and continuous process. In particular, it was noted that further improvement of legislation in this area should be carried out on the basis of an analysis of existing laws and law enforcement practice, as well as the results of international experience.
As part of the international scientific and practical conference, experts exchanged views on the implementation of a unified practice on criminal law policy and its modern development trends.