(1871 -2021)
ოქუმის სკოლა - აფხაზეთის გარუსების წინააღმდეგ ბრძოლის ფორფოსტი
(აფხაზეთში პირველი სკოლის დაარსების 170-ე წლისთავისადმი)
მე-19 საუკუნის შუა პერიოდში, ოქუმში, “ქრისტიანობის აღმდგენი საზოგადოების” მატერიალური დახმარებით, საფუძველი ჩაეყარა იმდროინდელ აფხაზეთში პირველ საერო სასწავლო დაწესებულებას.
1849 წლის 26 იანვარს ქუთაისის სამხედრო გუბერნატორმა, კავკასიის მეფისნაცვლის წინაშე დასვა საკითხი სამურზაყანოში სამისიონერო სკოლის დაარსების შესახებ. ,,ეს პირველდაწყებითი სკოლა, - წერდა გუბერნატორი, - მოემსახურება თავადაზნაურების შვილებს და მოზარდების სულს ჩამოაყალიბებს ქრისტიანულად. აღსაზრდელები ისწავლიან საღვთო სჯულს, რუსულ და ქართულ ენებს, არითმეტიკის ოთხ მოქმედებას და სუფთა წერას რუსულად და ქართულად. სკოლის მართვა დაევალება რუსულის მასწავლებელს, ქართული - ენის მცოდნეს. უნარის მქონე მოსწავლე სწავლის გასაგრძელებლად გადაყვანილ იქნება ქუთაისის ან თბილისის სასწავლებლებში სახაზინო ანგარიშზე. სკოლას უხელმძღვანელებს რუსულის მასწავლებელი, რომელსაც ეცოდინება ქართული. საღვთო სჯულს შეასწავლის ოქუმის ბლაღოჩინი (სამურზაყანოს ეკლესიების მღვდელმთავარი), სხვა საგნებს - დიაკვანი და კიდევ ერთი მედავითნე...’’
მეფისნაცვალ ვორონცოვისგან მიღებული თანხმობის შემდეგ, 1850 წელს საქართველოს ეგზარქოსმა ისიდორემ სამურზაყანოში მისიონერად მოავლინა ,,კავკასიაში ქრისტიანობის გამავრცელებელი საზოგადოების’’ წარმომადგენელი, სამეგრელოს სასწავლებლების ზედამხედველი, თბილისის სასულიერო სემინარიადამთავრებული, უაღრესად განათლებული პიროვნება დავით მაჭავარიანი, რომელმაც 1851 წელს დაბა ოქუმში გახსნა სკოლა თავადაზნაურთა შვილებისთვის, 40 ბავშვისთვის. მალე იქ გლეხების ნიჭიერმა შვილებმაც დაიწყეს სწავლა.
მართალია, ოქუმის სკოლის გახსნა რუსეთის იმპერიალისტური ზრახვების განხორციელებას უკავშირდებოდა, მაგრამ ამ სკოლამ შემდგომ წლებში სხვა სოფლებში გახსნილ სასწავლებლებთან ერთად დიდი წვლილი შეიტანა არა მარტო სამურზაყანოში, არამედ მთელს აფხაზეთში განათლების განვითარების საქმეში.
1851 წელს ოქუმის ეკლესიის მღვდელმა, დეკანოზმა დავით მაჭავარიანმა გახსნა დაწყებითი სამრევლო სკოლა, რომელიც შემდგომ ორკლასიან, რვაგანყოფილებიან სკოლად გადაკეთდა. ფაქტობრივად, იგი იყო დღევანდელი სტანდარტების შესატყვისი არასრული საშუალო სკოლა. მე-19 საუკუნის ბოლოს სკოლის ზედამხედველი (მეურვე-ინსპექტორი) იყო მოგვიანებით ქართული ეკლესიის მიერ წმინდანად შერაცხული, იმ დროს სოხუმის ეკლესიის მღვდელი ამბროსი (ბესარიონ ხელაია)- საეპარქიო სასწავლო საბჭოს წევრი, შემდგომში საქართველოს ეკლესიის ავტოკეფალიის აღმდგენი და მისი კათოლიკოს-პატრიარქი.
ქუთაისის გუბერნატორის მოთხოვნისამებრ, ოქუმის სკოლაში ისწავლებოდა საღვთო სჯული, არითმეტიკის ოთხი ძირითადი მოქმედება, სუფთა წერა, ქართული და რუსული ენები. რადგან მოსახლეობისთვის რუსული სრულიად გაუგებარი იყო, რუსი ჩინოვნიკები დროებით დათმობაზე წავიდნენ, ქართული ენა გამოიყენეს და რუსულად სწავლება ქართულის მეშვეობით დაიწყეს. მშობლიური ქართული ენა მეფის რუსეთს მხოლოდ დამხმარე ენად, რუსულის ასათვისებლად და თავისი ზრახვების განსახორციელებლად სჭირდებოდა.
სხვადასხვა დროს სკოლას ხელმძღვანელობდნენ ლიბერალი რუსი პედაგოგები ცარევსკი და მიასნიკოვი, სანკტ-პეტერბურგის უნივერსიტეტის კურსდამთავრებული თავადი ყარამან ემუხვარი, ხოლო გასული საუკუნის ბოლოს სკოლის დირექტორი გახდა ცნობილი განმანათლებელი, ილია ჭავჭავაძის თანამებრძოლი, საქართველოში “წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების” გამგეობის წევრი, ოქუმელი ივანე გეგია.
XIX საუკუნის 90-იან წლებში, სწორედ ივანე გეგიამ დააარსა ოქუმში ბიბლიოთეკა, სადაც ქართველი მწერლების _ შოთა რუსთაველის, ილია ჭავჭავაძის, ნიკოლოზ ბარათაშვილის, გრიგოლ ორბელიანის, ბესიკის, აკაკი წერეთლის, ვაჟა ფშაველას, რაფიელ ერისთავის, ალექსანდრე ყაზბეგის და სხვათა ნაწარმოებებთან ერთად, პუშკინის, ლერმონტოვის, დოსტოევსკის, ჩერნიშევსკის, ტოლსტოის, აგრეთვე სხვა რუსი და უცხოელი კლასიკოსების თხზულებანი ინახებოდა. ბიბლიოთეკასთანავე არსებობდა სამურზაყანოს მაზრის არქივიც, რომელიც უდიდეს დოკუმენტურ მასალას შეიცავდა ამ კუთხის, ბაგრატ III დროინდელი ერთიანი ქართული სახელმწიფოს ჩამოყალიბების მედროშის, უძველესი ქართული საერისთავოს _ საბედიანოს (ბედიის საერისთავოს) ისტორიის, ეთნოგრაფიის, ტოპონიმიკის, არქეოლოგიის, კულტურის, განათლების და სხვა საკითხებზე (თ.სახოკია, „მოგზაურობანი“). აქვე დაფუძნდა აფხაზეთში პირველი სახალხო თეატრიც, რომელშიც წარმატებით იდგმებოდა, არა მარტო ქართული, არამედ უცხოური კლასიკური ნაწარმოებებიც. მან გააცნო პირველად ადგილობრივ მოსახლეობას შექსპირის „ჰამლეტი“.
„განათლება, კულტურა, მეცნიერება - ხალხს“! - ასეთი იყო ივანე გეგიას და იმდროინდელი სამურზაყანოს სასწავლო-კულტურული დაწესებულებების საქმიანობის დევიზი.
იმავე პერიოდში ოქუმის და ილორის ეკლესიების მღვდელმსახურნი, იმავდროულად ოქუმის სკოლის პედაგოგები - მაჭავარიანი, კერესელიძე, ჩხენკელი (აკაკი ჩხენკელის მამა), ზოსიმე ხელაია(ამბროსი ხელაიას მამა) და მათი თანამზრახველი საერო მოღვაწეები - მ. ემუხვარი, ივ. გეგია, თ. სახოკია, ან.ჯუღელი (საქართველოს სახალხო გვარდიის სარდლის - ვალიკო ჯუღელის მამა), სოხუმის ოლქის ჟანდარმერიის სამმართველოს უფროსი -საეპარქიო სასწავლო საბჭოს წევრი პოლკოვნიკი პეტრე ქორქაშვილი ღიად თუ ფარულად ხელს უწყობდნენ სკოლაში მშობლიური ენის სწავლებას და ეკლესიებში წირვა-ლოცვის და პარაკლისების ქართულ ენაზე აღსრულებას.
„აქ საქართველოა და არა რუსეთი და ამიტომაც წირვაც ქართულად უნდა იყოს“ -განუცხადა მამა ამბროსიმ (ხელაია) რუსული ეკლესიის მესვეურებს -სოხუმის ეპისკოპოს არსენს (იზოტოვს) 1995 წელს სააღდგომო წირვის ჩატარებისას(პროფ.ჯ.გამახარია, „წმინდა აღმსარებელი ამბროსი(ხელაია), თბილისი,2012წ.)
„1895 წელს სამურზაყანოელებმა წერილობითი თხოვნით მიმართეს სოხუმის რუსული ეკლესიის ეპისკოპოსს ოქუმის სკოლაში ქართული ენის სწავლების შემოღების შესახებ და აიძულეს ოქუმის ეკლესიის მღვდელი კავკასიძე, რომელიც მარჯვე დამცველი იყო და გამტარებელი ცხოვრებაში რუსული მოქალაქეობრიობისა, რათა გაეძევებინათ ის სამურზაყანოდან“ (ზაქარია ედილაშვილი, “საქართველო”, თბილისი, 1917 წ.).
იმდროინდელი აფხაზეთისა და სამურზაყანოს რუსიფიკაციის წინააღმდეგ ადგილობრივი მოსახლეობის, სამღვდელოებისა და ინტელიგენციის წარმომადგენელთა ბრძოლის შესახებ, სოხუმის ეპისკოპოსი 1900 წელს ქუთაისის გუბერნიის ჟანდარმთა შეფს ატყობინებდა, რომ “ეპარქიაში მცხოვრები ქართველები ყოველი ღონისძიებით ცდილობენ დანერგვას სამურზაყანოსა და აფხაზეთში ქართველთა მოქალაქეობრიობის, რაშიც სრულ დახმარებას უწევს მათ სამღვდელოება, რომელიც განსაკუთრებით ქართველთაგან (მეგრელთაგან) შედგება. საერთოდ, ქართველების მოძრაობა დიდად აბრკოლებს აფხაზეთის გარუსების და გადაგვარების საქმეს“ და იქვე დასძენდა: „ამ წერილის წინედ წარმოდგენილი იყო რამდენიმე განჩინება სამურზაყანოელებისა, ვითომ ქართული ენის სწავლების შემდეგი საჭიროების შესახებ, მაგრამ ყველა ესენი განზრახ შედგენილი იყო“.
1925 წელს ოქუმში გაიხსნა შრომის შვიდწლიანი სკოლა, რომლის დირექტორები იყვნენ სხვადასხვა დროს: მიხა აფაქია, ერასტო ზუხბაია. მასწავლებლობდნენ: ორესტი ნაყოფია,ბორის კვეკვესკირი, ანდრო ალფენიძე, ეკატერინე ჯგვიშია.
1930 წელს სკოლა რვაწლიან სასწავლებლად გადაკეთდა, რომელსაც 1930-31 წწ. ხელმძღვანელობდა თამარ ფარფალია-ჯგუბურია, 1931-1932 წლებში-ივლიანე ფარფალია.1936 წელს სკოლა საშუალო სკოლად გადაკეთდა.
სამამულო ომის პერიოდში ოქუმის საშუალო სკოლის ოცი მასწავლებელი გაიწვიეს მოქმედ არმიაში, მათგან მხოლოდ ხუთი დაუბრუნდა მშობლიურ სკოლას.
1953-1963 წლებში ოქუმის სკოლის დირექტორი კვლავ იყო თამარ ფარფალია-ჯგუბურია, 1964 -1987 წლებში - იასონ შონია, 1988-1993 წლებში - ბორის გურგულია. 1994-1995 წლებში -აფხაზეთის ომის შემდეგ, სკოლის აღდგენას სათავეში ჩაუდგა გულნარა ბულისკერია, 1996 -2005 წლებში - ნუნუ გოგოხია . 2006 წლიდან სკოლის დირექტორად დაინიშნა მადლენა გურგულია. ამჟამად სკოლას ხელმძღვანელობს აფხაზი დემონა ჯინჯოლია.
ოქუმის საშუალო სკოლის კურსდამთავრებულთა საპატიო სიაში მოიხსენიებიან ქართველი ერის სახელოვანი შვილები: აკაკი ჩხენკელი (ამიერკავკასიის ფედერაციის მთავრობის თავმჯდომარე, საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრი, საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის ელჩი საფრანგეთში, ქართული პოლიტიკური ემიგრაციის ერთ-ერთი ხელმძღვანელი), კიტა(პეტრე) ჩხენკელი (ქართველოლოგი, პუბლიცისტი, ციურიხის უნივერსიტეტის პროფესორი), მელიტონ ემუხვარი (მეფის არმიის გენერალი, სამურზაყანოს ცხენოსანთა პოლკის _ „აფხაზური მილიციის“ მეთაური, რუსეთ-თურქეთის ომების გმირი), არზაყან ემუხვარი (აფხაზეთის მთავრობის ხელმძღვანელი), ივანე გეგია (საზოგადო მოღვაწე, საქართველოს ცოდნის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის წევრი, ილია ჭავჭავაძის თანამებრძოლი, საქართველოს დამფუძნებელი კრების წევრი), გიორგი ჯგუბურია (საზოგადო მოღვაწე, სოციალისტური შრომის გმირი, სახელმწიფო პრემიის ლაურეატი), ილია ვეკუა (მეცნიერი, მათემატიკოსი, აკადემიკოსი, ქართული და საბჭოთა მათემატიკური სკოლის ერთ-ერთი ფუძემდებელი).
საბჭოთა ეპოქაში ოქუმის საშუალო სკოლის 21 კურსდამთავრებული ატარებდა საბჭოთა კავშირის გმირისა და სოციალისტური შრომის გმირის მაღალ წოდებებს.
გასული საუკუნის 90-იანი წლების დასაწყისში ოქუმის საშუალო სკოლაში საქართველოსა და აფხაზეთის 11 დამსახურებული მასწავლებელი ეწეოდა პედაგოგიურ მოღვაწეობას.
თანამედროვე ოქუმის სკოლა 2019-2020 წლებში საფუძვლიანად გარემონტდა და რეკონსტრუქცია განიცადა საერთაშორისო ორგანიზაცია „დანიის ლტოლვილთა საბჭოს“ დაფინანსებით (პროექტის დირექტორი ნინო ხოხობაია).
დღეისთვის ოქუმის საშუალო სკოლის მატერიალურ-ტექნიკური ბაზა ერთ-ერთი საუკეთესოა არამარტო დე-ფაქტო აფხაზეთში, არამედ მთელ საქართველოშიც კი.
ოქუმის საშუალო სკოლის რეკონსტრუქციისა და მოდერნიზაციის საქმეში გაწეული საქმიანობისთვის მადლობა ეკუთვნით:
· „დანიის ლტოლვილთა საბჭოს“ (ნინო ხოხობაია);
· სოფ. ოქუმის ადგილობრივ ადმინისტრაციას;
· სოფ. ოქუმის საშუალო სკოლის დირექციას;
· სოფ. ოქუმის საშუალო სკოლის პედაგოგიურ კოლექტივს;
· სოფ. ოქუმის საზოგადოებას;
· სოფ. ოქუმის საშუალო სკოლის მოსწავლე-ახალგაზრდობას;
· სოფ. ოქუმის საშუალო სკოლის ყველა დროის ყველა კურსდამთავრებულს, რომელთათვისაც ოქუმის საშუალო სკოლა „განათლების ტაძრად“ აღიქმება.