Buxoro viloyat adliya boshqarmasi tomonidan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 24-maydagi PF-80-son Farmoni ijrosini ta’minlash maqsadida joylarda “Adliya kuni” va “Huquqiy targ‘ibot kuni” loyihalari doirasida sayyor qabullar va uyma-uy yurish orqali aholining huquqiy muammolari o‘rganilmoqda.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2024 йил 24 майдаги ПФ-80-сон Фармонига асосан жойларда адлия органлари томониданаҳолининг кундалик ҳаётида учраётган ҳуқуқий муаммоларни аниқлаш, таҳлил қилиш ва бартараф этишга қаратилган тизимли ишлар йўлга қўйилмоқда.
🔰Фармонга кўра, аҳоли ва тадбиркорлик субъектларининг интеллектуал мулк соҳасидаги ҳуқуқларини ҳимоя қилиш мақсадида:
Kogon tuman adliya bo'limi davlat xizmatlari markazi xodimlari tomonidan Kogon tuman "Tutkunda" MFYda mahalla faollariga Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 24-maydagi “Maʼmuriy islohotlar doirasida adliya organlari va muassasalarining masʼuliyatini yanada oshirish hamda ixcham boshqaruv tizimini shakllantirish toʻgʻrisida”gi PF-80-sonli Farmoni mazmun-mohiyatini tushuntirish yuzasidan davra suhbati o'tkazildi.
Buxoro viloyat adliya boshqarmasi boshlig'i birinchi o'rinbosari Sh.Bahronov tomonidan bolalar va yoshlar huquqlarini himoya qilish huquqiy aksiyasi doirasida Qorako'l tuman "Yangi Turmush" MFYda sayyor qabul o'tkazdi.
Buxoro shahar ishga marhamat monomarkazida xotin-qizlar masalalari bo‘yicha mutaxassislar, davlat organlari nodavlat-notijorat tashkilotlar, fuqarolarning o‘zini-o‘zi boshqarish organlari va ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirokida anjuman tashkil etildi.
Ipak yo'li banki Buxoro filialida Konstitutsiyaga kiritilayotgan o'zgartirishlar mazmun-mohiyati hamda yangi Mehnat kodeksi to'g'risida targ'ibot tadbiri tashkil etildi.