Ish beruvchi homilador ayollarga birlamchi tibbiy-sanitariya yordami muassasalarida antenatal (tug‘ruqqacha) parvarishlash (perinatal skrining va tashxis, majburiy tibbiy ko‘riklar va boshqa majburiy tibbiy muolajalar) uchun o‘rtacha ish haqi saqlangan holda qo‘shimcha bo‘sh kunlar berishi shart.
Xodimga ish haqi to‘lovlarni kechiktirganlik uchun ish beruvchining moddiy javobgarligi
Ish beruvchi ish haqini, ta’til to‘lovlarini, mehnat shartnomasi bekor qilingandagi to‘lovlarni va (yoki) xodimga to‘lanishi lozim bo‘lgan boshqa to‘lovlarni to‘lash muddatini buzgan taqdirda, ularni to‘lov muddatidan keyingi kundan e’tiboran to haqiqatda hisob-kitob qilingan kunni o‘z ichiga olgan muddatgacha har bir kechiktirilgan kun uchun O‘zbekiston Respublikasi Markaziy bankining o‘sha vaqtda amalda bo‘lgan qayta moliyalashtirish stavkasidan kelib chiqqan holda foizlar (pulli kompensatsiya) bilan birga to‘lashi shart. Xodimga to‘lanishi lozim bo‘lgan pulli kompensatsiyaning miqdori O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki qayta moliyalash stavkasining o‘n foizi miqdorida belgilanadi. Xodimga to‘lanadigan pulli...
2022 yil 2 iyun kuni IIV Malaka oshirish instituti tomonidan "Odam savdosi jinoyatining sodir etilish sabablari va imkon bergan shart-sharoitlari" mavzusida Respublika ilmiy-amaliy konferensiya o`tkazildi.
Surxondaryo viloyat adliya boshqarmasida 2022-yil 6-maydagi videokonfrensaloqa tarzida o‘tkazilgan tezkor majlis bayonining 7-bandi bo`yicha 2022 yil 13 may kuni Jarqo‘rg‘on tuman “Davr” savdo kompleksi radiouzelida targ`ibot tadbiri o`tkazildi.
Jarqo‘rg‘on tuman yuridik xizmat ko‘rsatish markazi xodimi M.Mamayusupov 2022 yil 13 may kuni Jarqo‘rg‘on tuman “Davr” savdo kompleksi radiouzelida yangi qabul qilingan qonun hujjatlari mazmun-mohiyati va ahamiyati yuzasidan targ‘ibot tadbiri tashkil etildi.
Jarqo`rg`on tumani YUXKM bosh yuristkonsulti M.Mamayusupov tomonidan 2022 yil 15 aprel kuni Maktabgacha ta'lim bo`limida qonunchiligimizdagi yangiliklar bo`yicha targ`ibot tadbiri o`tkazildi.
Xususan Maktablar va bog‘chalarga ham Yuridik xizmat ko‘rsatish markazlari tomonidan xizmat ko‘rsatiladi.“Yuridik xizmat ko‘rsatish markazlari faoliyatini yanada kengaytirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ–173-son, 18.03.2022 y.) qabul qilindi.
Jarqo`rg`on tumani YUXKM boshlig`i S.Allanazarov va bosh yuristkonsult M.Mamayusupov tomonidan 2022 yil 14 aprel kuni tuman Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish bo'limida qonunchiligimizdagi yangiliklar bo`yicha targ`ibot tadbiri o`tkazildi.
«Xotin qizlar xuquqlari bo`yicha dolzarb ikki oy» munosabati bilan 2022 yil 24 fevral kuni Jarqo`rg`on tumani 5-sonli maktab faollar zalida Maktabgacha ta’lim bo`limi va xususiy MTMda faoliyat olib borayotgan ayollar o`rtasida targ‘ibot o`tkazildi.