Ish beruvchi bo‘lgan jismoniy shaxs tomonidan yozma shaklda tuziladigan mehnat shartnomasi uy ishchisi bilan yakka tartibdagi mehnatga oid munosabatlar yuzaga kelishiga asos bo‘ladi.
Boquvchi vafot etganligi munosabati bilan yetkazilgan ziyonning o‘rni quyidagicha qoplanadi:
Quyidagi hollarda, xodimning yozma roziligidan qat’i nazar, ish haqidan ushlab qolish amalga oshiriladi:
Ish beruvchi homilador ayollarga birlamchi tibbiy-sanitariya yordami muassasalarida antenatal (tug‘ruqqacha) parvarishlash (perinatal skrining va tashxis, majburiy tibbiy ko‘riklar va boshqa majburiy tibbiy muolajalar) uchun o‘rtacha ish haqi saqlangan holda qo‘shimcha bo‘sh kunlar berishi shart.
Ish beruvchi ish haqini, ta’til to‘lovlarini, mehnat shartnomasi bekor qilingandagi to‘lovlarni va (yoki) xodimga to‘lanishi lozim bo‘lgan boshqa to‘lovlarni to‘lash muddatini buzgan taqdirda, ularni to‘lov muddatidan keyingi kundan e’tiboran to haqiqatda hisob-kitob qilingan kunni o‘z ichiga olgan muddatgacha har bir kechiktirilgan kun uchun O‘zbekiston Respublikasi Markaziy bankining o‘sha vaqtda amalda bo‘lgan qayta moliyalashtirish stavkasidan kelib chiqqan holda foizlar (pulli kompensatsiya) bilan birga to‘lashi shart. Xodimga to‘lanishi lozim bo‘lgan pulli kompensatsiyaning miqdori O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki qayta moliyalash stavkasining o‘n foizi miqdorida belgilanadi. Xodimga to‘lanadigan pulli...
Jarqo‘rg‘on tuman yuridik xizmat ko‘rsatish markazi xodimi M.Mamayusupov 2022 yil 13 may kuni Jarqo‘rg‘on tuman “Davr” savdo kompleksi radiouzelida yangi qabul qilingan qonun hujjatlari mazmun-mohiyati va ahamiyati yuzasidan targ‘ibot tadbiri tashkil etildi.
Xususan Maktablar va bog‘chalarga ham Yuridik xizmat ko‘rsatish markazlari tomonidan xizmat ko‘rsatiladi.“Yuridik xizmat ko‘rsatish markazlari faoliyatini yanada kengaytirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ–173-son, 18.03.2022 y.) qabul qilindi.
Tadbirda Jarqo‘rg‘on tuman Maktabgacha ta’lim bo‘limi mudiri B.Dexkanova, Jarqo‘rg‘on tuman Yuridik xizmat ko‘rsatish markazi boshyuristkonsult M.Mamayusupov, va Maktabgacha ta’lim bo‘limining hamda xususiy maktabgaga ta'lim muassasalari ayol xodimlari qatnashdi