Андижон вилояти адлия бошқармасининг "Бир инвесторга бир адлия ходими" лойиҳаси доирасида Жалақудуқ туман адлия бўлими ходимлари томонидан Жалақудуқ туманидаги Бош вазир қабулхонаси мудири билан ҳамкорликда туман ҳудудида жойлашган "Олмазор" МФЙ Қорағунон кўчасида фаолият олиб бораётган ҳамда ишлаб чиқараётган маҳсулотларини барчасини хорижий мамлакатларга экспорт қилаётган "Нур текс 777 бизнес" МЧЖ га ташриф буюриб, корхона раҳбари Жобборалиев Сардорбек билан учрашув ўтказилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 6 июлдаги «Коррупцияга қарши муросасиз муносабатда бўлиш муҳитини яратиш, давлат ва жамият бошқарувида коррупциявий омилларни кескин камайтириш ва бунда жамоатчилик иштирокини кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги ПФ-6257-сон Фармонига мувофиқ ҳамда коррупцияга қарши курашиш бўйича чора-тадбирларнинг амалга оширилишини самарали ташкил этиш мақсадида, Ўзбекистон Республикаси Президентининг "Коррупцияга қарши курашиш фаолиятини самарали ташкил этишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида"ги ПҚ-5177-сон Қарори қабул қилинди.
Коррупцияга қарши курашиш ва коррупциявий ҳолатларнинг барвақт олдини олиш тизими самарадорлигини ошириш, ушбу жараёнга жамоатчиликни кенг жалб этиш ва коррупцияга нисбатан муросасиз муносабатда бўлиш муҳитини шакллантириш мақсадида, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 6 июлда "Коррупцияга қарши муросасиз муносабатда бўлиш муҳитини яратиш, давлат ва жамият бошқарувида коррупциявий омилларни кескин камайтириш ва бунда жамоатчилик иштирокини кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида"ги Президент Фармони қабул қилинган. унга кўра, Мамлакат ривожланишининг бугунги босқичида коррупция Ўзбекистон давлати ва жамияти тараққиёти учун энг жиддий хавф-хатарлардан бири эканлиги қайд этилган.
Жалақудуқ туман адлия бўлими томонидан Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирининг 2021 йил 2 июлдаги “Ўзбекистон Президентининг 2021 йил 29 июндаги “Давлат органлари ва ташкилотларига юридик хизмат кўрсатиш фаолиятини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисидаги” ПҚ–5168-сон қарори ижросини таъминлаш тўғрисида”ги 199-ум-сон буйруғи ижроси юзасидан тасдиқланган режа графикнинг 6-бандига асосан туман Санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги хизмати бўлими ходимлари иштрокида манзилли тарғибот тадбирлари амалга оширилди.
Жалақудуқ туман адлия бўлими томонидан Ўзбекистон Республикаси адлия вазири томонидан 2020 йил 26 ноябрда тасдиқланган “Аҳолининг турли қатламлари кундалик ҳаётдаги кенг тарқалган муаммоларини, шу жумладан суд таҳлилари орқали манзилли тарғибот қилиш дастури” ижро учун қабул қилинган. “Аҳолининг турли қатламлари кундалик ҳаётдаги кенг тарқалган муаммоларни, шу жумладан суд таҳлилари орқали манзили тарғибот қилиш дастури”нинг III бобининг 1-бандида, Мактабгача таълим муассасалари тарбияланувчилари ва умумтаълим мактабларининг бошланғич синф ўқувчилари учун одоб-ахлоқ қоидалари ва ҳуқуқнинг илк тушунчалари, кундалик ҳаётда қўллашга мўлжалланган бошланғич ҳуқуқий билимларни ҳамда Конституцияни ўргатишга доир илк...
Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан 2021 йил 16 июнь куни қабул қилинган “Давлат органлари ва ташкилотларининг фаолияти очиқлигини таъминлаш, шунингдек, жамоатчилик назоратини самарали амалга оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ-6247-сон Фармонига мувофиқ, барча давлат органлари ва ташкилотлари томонидан Очиқ маълумотлар сифатида жойлаштирилиши керак бўлган ижтимоий аҳамиятга молик 33 та маълумотлар рўйхати тасдиқланди.