NAVOIY VA BOBUR – MILLIY TAFAKKUR VA MA’NAVIYATIMIZNING IKKI BUYUK USTUNI
O‘zbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasi Toshkent viloyati Kengashi hamda Chirchiq davlat pedagogika universiteti hamkorligida Alisher Navoiy tavalludining 585 yilligi va Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludining 543 yilligi munosabati bilan “Navoiy va Bobur – milliy tafakkur va ma’naviyatimizning ikki buyuk ustuni” mavzusida ma’naviy-ma’rifiy tadbir tashkil etildi.
MAHALLALAR TARAQQIYOTIGA HISSA QO‘SHGAN KEKSALARGA HURMAT
Ma’lumki so‘nggi yillarda yurtimizda og‘ir toifadagi mahallalar infratuzilmasini yaxshilash, ijtimoiy soha ob’ektlari faoliyatini samarali tashkil etish, ishsizlik va kambag‘allikni qisqartirish, mahallalardagi ijtimoiy-ma’naviy muhitni yaxshilash ezgu an’anaga aylandi.
KASBIY TALIM MUASSASALARI O‘QUVCHILARI ISHTIROKIDA “ZAKOVAT” INTELLEKTUAL O‘YINI O‘TKAZILDI
Joriy yil 4-dekabr kuni O‘zbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasi Toshkent viloyati Kengashi hamda Toshkent viloyati Kasbiy ta’lim boshqarmasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganligining 33 yilligi munosabati bilan Oqqo‘rg‘on tumanidagi Kasbiy ko‘nikmalar markazida “Konstitutsiya – huquq va erkinligimiz kafolati” mavzusida “Rashbar va yoshlar uchrashuvi” tashkil etildi.
KONSTITUTSIYA – HUQUQ VA ERKINLIGIMIZ KAFOLATI
O‘zbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasi Toshkent viloyati Kengashi hamda Toshkent viloyati Kasbiy ta’lim boshqarmasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganligining 33 yilligi munosabati bilan Oqqo‘rg‘on tumanidagi Kasbiy ko‘nikmalar markazida “Konstitutsiya – huquq va erkinligimiz kafolati” mavzusida “Rashbar va yoshlar uchrashuvi” tashkil etildi.
“MEHNAT XAVFSIZLIGI VA GIGIENASI” MAVZUSIDA AMALIY SEMINAR
O‘zbekiston Respublikasi Prezident Shavkat Mirziyoyevning 2025-yil 17-oktabr kuni kasaba uyushmalari faollari va faxriylari bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda ilgari surilgan tashabbuslar ijrosini ta’minlash maqsadida O‘zbekiston Kasaba uyushmalari Federatsiyasi Toshkent viloyati kengashi tomonidan 26-noyabr kuni “O‘zmetkombinat” AJga qarashli “Metallurg” madaniyat saroyida “Mehnat xavfsizligi va gigienasi” mavzusida amaliy seminar o‘tkazildi.
“O‘ZBEKISTON KASABA UYUSHMALARINING 120 YILLIGI” ESDALIK NISHONLARI TOPSHIRILDI
2020-yil 20-noyabrda qabul qilingan “O‘zbekiston kasaba uyushmalari kunini belgilash to‘g‘risida”gi Qonunga asosan, 11 noyabr – O‘zbekiston Kasaba uyushmalari kuni etib belgilangan bo‘lib, qolaversa joriy yilda O‘zbekiston Kasaba uyushmalari harakati tashkil topganiga 120 yil to‘ladi. Ushbu shodiyonalar munosabati bilan yurtimizda kasaba uyushmalari faollari va faxriylari taqdirlanmoqda.
KUCHLI KASABA UYUSHMALARI – KUCHLI JAMIYAT ASOSI!
Joriy yil 23-oktabr kuni O‘zbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasi Toshkent viloyati Kengashi tomonidan Nurafshon shahri joylashgan korxona va tashkilotlardagi boshlang‘ich kasaba uyushma qo‘mitalari raislari uchun o‘quv-seminar tashkil etildi. Ushbu o‘quv-seminar O‘zbekiston Kasaba uyushmalari Federatsiyasi Ijroiya qo‘mitasining 2025-yil 22-avgustdagi “Kasaba uyushmalari tashkilotlarida hisobot-saylovlarning yakuni to‘g‘risida”gi qarorida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash, shuningdek, ishtirokchilarning kasaba uyushmalari faoliyatidagi bilimlari va amaliy ko‘nikmalarini oshirishga qaratildi.
15 OKTABR – “XALQARO QISHLOQ AYOLLARI KUNI”
2007-yil 18-dekabrda ВМТ Bosh Assambleyasi 15-oktabr “Xalqaro qishloq ayollari kuni” deb e’lon qildi. Bu sana – qishloq ayollarining oila, jamiyat va taraqqiyotda tutgan beqiyos o‘rnini e’tirof etish, ularning mehnati va jasoratini qadrlash ramzidir. Bugungi kunda butun dunyoda ushbu kun qishloq ayollariga bo‘lgan hurmat va minnatdorlik timsoli sifatida keng nishonlanmoqda.
YANGI OʻZBEKISTON TAYANCHI, SIZ AZIZ USTOZLAR
O‘zbek xalqi azal-azaldan ustoz zotini ulug‘lab keladi. “Ustoz otangday ulug‘” degan dono naql xalqimizning asrlar osha yashab kelayotgan hayot falsafasini ifodalaydi. Har bir insonning hayotida unga saboq bergan, to‘g‘ri yo‘l ko‘rsatgan, bilim va ma’rifat chirog‘ini yoqqan ustozning o‘rni beqiyosdir. Shu boisdan ham 1-oktyabr – “Ustoz va murabbiylar kuni” xalqimiz hayotida yuksak qadriyat, mehr va ehtirom bayrami sifatida nishonlanadi.