Ana shunday ezgu maqsadlar yo‘lida O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirligi Akademiyasi professor-o‘qituvchilari va 5-kurs kursantlari hamda Samarqand viloyati Favqulodda vaziyatlar boshqarmasi xodimlari hamkorligida Samarqand viloyati Ishtixon tumanidagi 14-sonli umumiy o‘rta ta’lim maktabida targ‘ibot-tashviqot tadbiri tashkil etildi. Mazkur uchrashuv yoshlar orasida Favqulodda vaziyatlar vazirligi tizimiga bo‘lgan qiziqishni oshirish, ularni mardlik va fidoyilik talab etiladigan kasblarga yo‘naltirish hamda yurt tinchligi va xavfsizligini ta’minlashdek sharafli burchga da’vat etish maqsadida o‘tkazildi.
Айтиш мумкинки, бугун айрим ҳолатларда жамият тафаккурини айнан ижтимоий тармоқлар шакллантираётгандек. Аммо афсуски, ушбу чексиз ва назорациз майдонда фикр билдириш маданияти, масъулият ва қонунчилик меъёрлари кўпинча эътибордан четда қолмоқда. Натижада кимдир ўзини “блогер”, кимдир “фаол” деб атаб, таҳлилсиз, далил-исбоциз, баъзан эса очиқ ҳақорат ва туҳматлар орқали жамоатчилик онгига таъсир ўтказмоқда. Энг ачинарлиси, бундай чиқишлар жамиятнинг маълум қатлами томонидан қўллаб-қувватланиб, “лайк” ва изоҳлар орқали оммалаштирилмоқда. Бу эса масъулияцизликни рағбатлантириш, маънавий чегараларни буткул йўққа чиқариш билан баробар. Аслида эса бундай ҳолатларнинг келажак авлод, айниқса, ёшлар тарбиясига қандай салбий таъсир кўрсатаётгани...
Mamlakatimizda keng nishonlanib yaqindagina nihoyasiga etgan harbiy vatanparvarlik oyligi ana shu ezgu maqsadlarga xizmat qildi, desak yanglishmaymiz. Ushbu oylik doirasida maktabgacha ta’lim tashkilotimizda ham mazmunli va tarbiyaviy ahamiyatga ega bo`lgan bir qator tadbirlar o`tkazildi. Chunki maktabgacha ta’lim — inson shaxsining poydevori qo‘yiladigan eng muhim bosqichdir.
Мазкур лавҳада маҳаллий аҳоли кўп йиллардан бери ҳал этилмай келаётган йўл муаммоси ҳақида очиқ ва ошкора фикр билдирган. Гап Каттаминг–Қумоқ–Қўштепа йўлининг Қўштепа–Қумоқ қисми ҳақида бормоқда. Айни пайтда ушбу йўл аҳоли учун деярли ҳаракатланиб бўлмас ҳолатга келиб қолган. Айниқса, ёмғирли ва қиш фаслида йўлнинг аҳволи янада оғирлашиб, транспорт воситалари ҳаракати қийинлашади. Бу эса болаларнинг мактабга бориши, беморларни шифохонага олиб бориш, шунингдек, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ташишда катта муаммоларни келтириб чиқармоқда. Мурожаатда таъкидланишича, сўнгги 6 йил мобайнида ушбу масала юзасидан бир неча бор туман мутасаддиларига мурожаат қилинган. Аммо ҳар гал муаммо тўлиқ ҳал этилмасдан, вақтинчалик техника ёрдамида йўл...
Совет даврини эслайлик. Ёлғон сиёсатга бутун халқларни ишонтиришга муваффақ бўлишган. Нима учун? Чунки матбуот кучли ишлаган, давлат томонидан катта маблағ билан қўллаб-қувватланган. Журналист — идеологик фронтнинг аскари эди: мақоми бор, маоши бор, ҳимояси бор. Шунинг учун матбуот таъсирли эди.
Маълум бўлишича, мазкур станциянинг йиллик ишлаб чиқариш қуввати 664 ГВт/соатни ташкил этади, BESS энергия сақлаш тизимининг жорий этилиши эса энергия тизимининг ишончлилиги ва мослашувчанлигини оширади. ЕТТБнинг 141,6 миллион долларгача бўлган кредити ва 25 миллион долларгача бўлган кафолатидан иборат молиявий пакет қайта тикланадиган ва тоза энергия билан шуғулланувчи Masdar глобал компаниясига тўлиқ тегишли бўлган Nur Kashkadarya Solar PV FE LLC махсус лойиҳа компаниясига тақдим этилиши айтилган.
Тадбирда тумандаги 3, 4, 17, 23, 25, 31, 60 ҳамда 79-умумтаълим мактаблари ўқувчилари ЧҚБТ раҳбарлари бошчилигида иштирок этдилар. Шунингдек, мазкур тадбирда “Тоз” маҳалласи ва қўшни маҳаллалар фаоллари, Каттақўрғон шаҳрида жойлашган ҳарбий қисм ҳарбий хизматчилари ҳамда Қўшробот туман Мудофаа ишлари бўлими ходимлари ва Жанубий ғарбий махсус округда фаолият юритувчи польковник Бобур Қўшматов қатнашди.
Mahalla infratuzilmasini tubdan yaxshilash, ularga Yangi O‘zbekiston qiyofasini olib kirish bo‘yicha belgilangan vazifalar hududlar rivojida sifat jihatidan yangi bosqichni boshlab beradi. Kelgusi yildan mahallalarni rivojlantirishda kompleks yondashuv joriy etilishi, har bir viloyatda 2–3 tadan tuman tanlab olinib, u yerdagi barcha mahallalarda muammolarni bir vaqtning o‘zida hal etishga qaratilgan tizim yaratilishi joylarda yillar davomida to‘planib qolgan masalalarni yechishda muhim ahamiyat kasb etadi. Ayniqsa, tadbirkorlik infratuzilmasining parallel ravishda rivojlantirilishi aholi bandligi va daromadlarini oshirishga xizmat qiladi. Ushbu ezgu maqsadlar uchun barcha manbalar hisobidan 8,5 trillion so‘m mablag‘ ajratilishi...
Гап шундаки, 2025 йил 8 сентябрь санасида Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Мактабдан ташқари таълим тизимини янги босқичга олиб чиқиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 277-сонли қарори қабул қилинган. 2025 йил 10 декабрь санасида эса, мазкур 277-сонли қарорни ижро этиш мақсадида, Вазирлар Маҳкамасининг “Келажак марказлари” фаолиятини тартибга солишга қаратилган айрим норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни тасдиқлаш тўғрисидаги 776-сонли қарори қабул қилинди.
Декабрнинг бошида Тошкент шаҳрида транспорт бошқарувини такомиллаштириш ва тирбандликни камайтириш бўйича алоҳида қарор имзоланган. Энди йирик мегаполислар каби пойтахтда ҳам транспорт тизимини ягона ёндашув асосида бошқарадиган марказ фаолияти йўлга қўйилади. Бу марказ ҳар бир кўча, ҳар бир чорраҳада транспорт ва пиёдалар оқимини сунъий интеллект ёрдамида таҳлил қилиб, тирбандлик ва йўл-транспорт ҳодисасининг олдини олиш билан шуғулланади.