Chet davlatlarning fuqarolaridan yoki ularning topshirig‘iga binoan boshqa shaxslardan pul mablag‘lari va mol-mulk olinish tartibi
Chet davlatlarning fuqarolaridan yoki ularning topshirig‘iga binoan boshqa shaxslardan pul mablag‘lari va mol-mulk olinishini kelishish uchun O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 9-oktabrdagi 858-sonli qarori bilan tasdiqlangan Nodavlat notijorat tashkilotlarining chet davlatlardan, xalqaro va chet el tashkilotlaridan, chet davlatlarning fuqarolaridan yoki ularning topshirig‘iga binoan boshqa shaxslardan pul mablag‘lari va mol-mulk olishni ro‘yxatdan o‘tkazuvchi organ bilan kelishish tartibi to‘g‘risidagi nizomda belgilangan tartib va muddatga rioya qilgan holda taqdim etiladi.
Yangi tahrirda qabubl qilingan mehnat kodеksida nimalar o‘zgardi.
“O‘zbekiston Respublikasining Mehnat kodeksini tasdiqlash to‘g‘risida”gi O‘RQ-798-son Qonuni Prezident tomonidan imzolandi.
“Salohiyatli kadrlar – davlatimiz taraqqiyoti tayanchi”
2022 yil 22 sentabr “Mahalla” hayriya jamoat fondi viloyat bo‘lim boshqaruvi, Xalq deputatlari Surxondaryo viloyat huzuridagi jamoat fondi, viloyat adliya boshqarmasi hamda O‘zNNTMA Surxondaryo viloyat hududiy bo‘linmasi rahbar va mas’ullari ishtirokida fondning tuman, shahar mutaxassislarining grant tanlovlarida ishtirok etishda faolligini oshirish yuzasidan tadbir bo‘lib o‘tdi.
Nodavlat notijorat tashkilotlarini ro‘yxatdan o‘tkazish tartibini bilasizmi?
Ma’lumki, nodavlat notijorat tashkilotlarini ro‘yxatdan o‘tkazish O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2014-yil 10-martdagi 57-sonli qarori bilan tasdiqlangan nodavlat notijorat tashkilotlarini davlat ro‘yxatidan o‘tkazish tartibi to‘g‘risidagi nizom asosida amalga oshiriladi.
Vijdon erkinligini ta’minlash sohasidagi targ‘ibot tadbirlari
Surxondaryo viloyat adliya boshqarmasi nodavlat notijorat tashkilotlari bo‘limi tomonidan Oltinsoy tumanida faoliyat yuritayotgan jome' masjidlari xodmlarini bilimi, malakasi va ko‘nikmalarini oshirish yuzasidan joriy yilning 27-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 3.03.2021-yildagi PQ-5012-sonli “Nodavlat notijorat tashkilotlarini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash, ularning faoliyati erkinligi, huquqlari va qonuniy manfaatlari himoya qilinishini ta’minlashga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Qarori hamda O‘zbekiston Respublikasining «Vijdon erkinligi va diniy tashkilotlar to‘g‘risidagi qonunining mazmun-mohiyati va ahamiyati xodimlar e'tiboriga yetkazildi.
Ma’naviyat va ma’rifat soati
Surxondaryo viloyat adliya boshqarmasining “Adliya organlari va muassasa xodmlarini o‘qtish va ularning bilimi, malakasi, ko‘nikmalarini oshirish yuzasidan 2022-yil uchun ma’naviyat va ma’rifat soati” o‘tkazish yuzasidan reja grafigi tasdiqlangan.